Poprzedni
Następny

Grubasy na tarasy – efektowny i wygodny sposób na wykończenie tarasu

Grubasy na tarasy, czyli 2-centymetrowe płyty tarasowe ceramiczne, stają się coraz popularniejsze. Są więc interesującą alternatywą dla wyrobów ceramicznych o tradycyjnej grubości oraz dla płyt chodnikowych betonowych czy kostki brukowej.

Płytki tarasowe 2 cm

Gresy produkowane są z surowców naturalnych tj. gliny, iły, skalenie i piaski kwarcowe, dzięki czemu są bardzo twarde i mrozoodporne, nie chłoną wody oraz nie plamią się tak łatwo jak inne materiały. Płyty gresowe o grubości 2 cm są chętnie wybierane przez architektów ze względu na ich trwałość, kilka możliwości montażu oraz atrakcyjne wzornictwo.

Wśród dostępnych opcji znajdziemy serie imitujące takie materiały jak metal, drewno czy beton, a to umożliwia harmonijne połączenie aranżacji wnętrza i zewnętrza w jedną całość.

2-centymetrowe płytki tarasowe są nie tylko wytrzymałe, ale też bezpieczne. W wypadku użytku zewnętrznego klasa antypoślizgowości powinna być oznaczona symbolem R11 (lub wyższym).

Niewątpliwą zaletą gresów o grubości 2-centymetrów jest niezwykle prosty montaż i równie łatwy demontaż. Płyty ceramiczne można układać bezpośrednio na trawie, na żwirze, na dystansie z użyciem regulowanych wsporników, a także w sposób tradycyjny z zastosowaniem kleju. Sposób montażu zależy od wybranej aranżacji i planowanego efektu. Więcej o sposobach montażu gresów dowiesz się z poniższych przykładów.

Montaż płytek tarasowych na podporach (na wspornikach)

Ten sposób jest najbardziej innowacyjny, uniwersalny i przez to coraz częściej wybierany przez architektów i inwestorów. Łączy on w sobie łatwość montażu z trwałością wykonanej konstrukcji. Ważne jest, aby pamiętać, że technika ta spowoduje podniesienie poziomu tarasu co dobrze jest uwzględnić już na etapie jego projektowania. Podkładki mają zwykle od 10 mm (nieregulowane) do kilkunastu centymetrów (regulowane).
Te najbardziej zaawansowane możemy zobaczyć poniżej.

Pomimo braku kleju oraz fug, kształt podkładek oraz ciężar płyt sprawiają, że okładzina jest bardzo stabilna.

Kolejną niezaprzeczalną zaletą systemu tarasów na podstawach jest szybkość reakcji w przypadku uszkodzenia płyty. Wyciągniecie jednej płytki nie powoduje wielkich trudności i nie musi skutkować rozebraniem całego tarasu. Tutaj rolę gra również cena naprawy, gdyż wymieniana jest jedynie ta płytka, która uległa zniszczeniu.

To rozwiązanie sprawdza się również w klimacie, gdzie często i w krótkim czasie temperatura przechodzi z ujemnej na dodatnią i odwrotnie. Cykle zamarzania i odmarzania są często przyczyną degradacji tarasów czy balkonów. Dzięki systemowi podpór woda, która nie zdąży spłynąć spod gresowych płytek, nie stanowi dla nich zagrożenia.

Przykładowe filmy:

Montaż płytek tarasowych na trawie

Idealna opcja dla domu jednorodzinnego z pięknym trawnikiem, na którym w niektórych miejscach aż prosi się o chodnik.

Płyty tarasowe kładzie się bezpośrednio na trawniku z zachowaniem 4-5 cm odstępów przez które wyrasta trawa. Dla większej stabilności można wybrać ziemię z miejsca, w którym chcemy położyć płytę i podsypać ją żwirem, ale nie jest to konieczne.

Montaż na żwirze

Kolejnym sposobem na układanie płyt jest robienie tego bezpośrednio na żwirze. Do takiej instalacji dobrze jest wybrać dwa rozmiary kruszywa – grubszy pod spód, a drobniejszy na górę. Na przygotowane i zagęszczone podłoże układamy płyty. Tak jak w przypadku montażu na trawniku pomiędzy płytami pozostawiamy szczeliny 4-5 cm, którymi woda deszczowa oraz woda z topniejącego śniegu przesiąknie do gruntu. Dla lepszego efektu wizualnego, pomiędzy gresy można wysypać żwir dekoracyjny.

Montaż płyt tarasowych na piasku

Układanie płyt gresowych na piasku jest bardzo podobny do montażu na żwirze. Różnica w przygotowaniu podłoża różni się tylko na ostatnim etapie – zamiast żwiru dekoracyjnego pod płytami znajduje się cienka warstwa piasku.

Montaż tradycyjny na kleju

Jak każdą płytkę, elementy tarasowe można mocować na zaprawie klejowej. Podczas montażu należy pamiętać o odpowiedniej izolacji podłoża. Jeśli w trakcie montażu zostaną popełnione błędy, wówczas woda dostanie się pomiędzy płytę tarasu a gres co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia tarasu.

Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w miejscach, o większym natężeniu ruchu np. publicznych placach, ale także parkingach dla samochodów.  

Oprócz montażu systemem klejowym możemy płytki zespolić razem tarasem w fazie jego budowy tarasu. Wtedy na tak zwany półsuchy beton wylewamy warstwę szczepną która umożliwia połączenie tarasu z płytką. Płytki dobijamy wtedy do podłoża metodą wibracyjną.

Czy 2-centymetrowe płyty tarasowe mają zatem jakieś wady? My uważamy, że żadnych. Lista zalet jest natomiast bardzo długa: szybkość montażu oraz ewentualnego demontażu, wytrzymałość, bezpieczeństwo użytkowania i atrakcyjna cena. To wszystko sprawia, że naprawdę warto w nie zainwestować.

Na zakończenie pewna nowość nowoczesny system układanie płytek metodą bez klejową.

System fabryki Emill Group o nazwie PAVE&GO.

Piękno tkwi w prostocie. Wybieramy płytkę z produktów dostępnych w ofercie producenta i dostajemy gotowy produkt do położenia. Bez kleju bez fugowania. Czy można prościej? System bardzo innowacyjny i opatentowany przez producenta: płytka jest wtopiona w specjalne tworzywo które po obwodzie płytki posiada specjalne zamki dzięki którym możemy łączyć płytki ze sobą.

By zobrazować ten produkt zapraszamy na stronę: